ukryj menu          

Demokracja

„Democracy”
słowa i muzyka: Leonard Cohen
tłumaczenie: Maciej Zembaty

Przez …

z …

Z …

nierealna …

lub …

Z …

z …

z …

z …

Nadchodzi …

Nadchodzi …

pośród …

i …

włożył …

a …

Nadchodzi …

która …

z …

krew …

Nadchodzi …

Nadchodzi …

ze …

I …

które …

kto …

Z …

z …

z …

tutaj …

Nadchodzi …

Więc …

Potężny …

przez …

do …

wśród …

więc …

więc …

Do …

kolebki …

Tu …

tu …

tu …

Z …

a …

serca …

Nadchodzi …

Nadchodzi …

maleńka, …

Zagłębiony …

że …

Słowo …

Nadchodzi, …

Księżyc …

Królewska, …

Zalotnie …

Nadchodzi …

Więc …

potężny …

przez …

do …

wśród …

więc …

więc …

Sentymentalny …

Kocham …

Nie …

we …

topiąc …

Lecz …

Czas …

jestem …

bukiecik …

Nadchodzi …

LEONARD COHEN LIVE IN LONDON | Democracy | PBS

Fenomenem jest ogromna popularność Leonarda Cohena w Polsce. W latach osiemdziesiątych był on w niej lepiej znany niż w rodzinnej Kanadzie. Było to zasługą popularyzatorskiej działalności Macieja Zembatego, jego (głównie wspólnych z Maciejem Karpińskim) tłumaczeń tekstów piosenek i wykonań polskich coverów. Gdy w 1985 Leonard Cohen przyjechał na trasę koncertową do Polski, był w stanie wypełnić olbrzymie hale koncertowe, mieszczące wielotysięczne widownie. Podczas pobytu w Polsce spotkał się z Lechem Wałęsą oraz wygłosił szereg prosolidarnościowych oświadczeń. W wyniku tego jego piosenki zniknęły z Polskiego Radia na wiele miesięcy.
W 1997 cover piosenki I'm Your Man wykonał Bogusław Linda w filmie Sara. W 2009 piosenka I'm Your Man znalazła się na płycie Przemysława Gintrowskiego Kanapka z człowiekiem i trzy zapomniane piosenki w wykonaniu autora płyty.
W latach 1994–1999 przebywał w Centrum Zen na Mount Baldy w okolicach Los Angeles. Wstawał o 2.30, przygotowywał posiłki dla swojego mistrza, potem medytował. W ciągu pięciu lat sam ocenił, że stał się innym człowiekiem. 
Wówczas, po nieomal dziesięciu latach braku aktywności artystycznej, Cohen wydał album Ten New Songs. Najbardziej znane utwory z tego wydawnictwa to In My Secret Life, Alexandra Leaving oraz Boogie Street.
24 października 2003 otrzymał z rąk gubernatora generalnego Kanady Adrianne Clarckson Order of Canada, najwyższe odznaczenie kanadyjskie, przyznane mu za wybitny wkład w rozwój kanadyjskiej kultury.
W 2004 została wydana płyta Dear Heather.
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę