ukryj menu          

Przedszkole

słowa i muzyka: Jacek Kaczmarski (1974)

( a B B a  a B E7 a )

 

a …

                                           B 

Zabawek …

                                            a 

Po …

                   B  E7   a

W …

 

Pani …

 

   …

                     a

I …

               B

Albo …

      a              B E7  a 

W …

 

Za …

 

Bo …

 

   …

                                        B

I …

                                            B

Patrzymy …

                                                a

Krzyczymy …

 

A …

Za …

Bo …

I …

 

Pani …

 

Więc …

Krzycząc …

A …

W …

 

Lecz …

 

Lecz …

W …

Że …

Tu …

 

Więc …

Pod …

W …

                                       a  E-a     

(Szczególnie, …

B B
 
Jacek Kaczmarski (ur. 22 marca 1957 r. w Warszawie, zm. 10 kwietnia 2004 r. w Gdańsku) – polski poeta, prozaik, piosenkarz, twórca tekstów piosenek. Znany głównie dzięki piosenkom o tematyce historycznej (Rejtan, czyli raport ambasadora; Sen Katarzyny II) i społeczno-politycznej (Mury, Nasza klasa, Obława).
Postać powszechnie kojarzona z etosem pierwszej Solidarności oraz stanem wojennym – okresem, kiedy jego liryka, rozpowszechniana w nieoficjalnych wydawnictwach, identyfikowana była jako głos antykomunistycznej opozycji.
W opinii społecznej utrwalił się wizerunek Kaczmarskiego jako barda z gitarą śpiewającego „protest-songi”, choć jego twórczość wykraczała daleko poza ten stereotyp.
W 1979 r. wraz z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim przygotował program poetycki Mury. Następnym wspólnym programem był Raj. W roku 1981 Jacek Kaczmarski zdobył nagrodę dziennikarzy na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego, następnie (w sierpniu) drugą nagrodę na Festiwalu Piosenki Prawdziwej w Gdańsku. Kolejne programy to Muzeum – poetyckie interpretacje polskiego malarstwa nawiązujące do ostatnich dwustu lat polskiej historii oraz Krzyk – z tytułowym utworem napisanym do obrazu Edwarda Muncha. Utwór Mury stał się, wbrew pierwotnemu znaczeniu, hymnem rodzącej się Solidarności i antykomunistycznej opozycji.

Przedszkole - Jacek Kaczmarski
Przedszkole (Jacek Kaczmarski)