ukryj menu          

Wytrąciłaś

słowa i muzyka: Jakub Sienkiewicz
(z repertuaru „Elektrycznych Gitar”)
            C               G              a            F

Ta-ta-tam, ta-ta-tam, ta-ta-ta-ta-ta-tam

            C               G       C

Ta-ra-ra-ra-ram, ta-ra-ram

 

              C            G                        C                G

Byłem jeden, okrągły, miałem wszystko na twarzy

               C           G                  C               G

Byłem chętny i czuły, miałem o czym pomarzyć

              C             G                   a           F

Byłem pełen równości, byłem górą powagi

            C          G               C

Wytrąciłaś mnie z równowagi

 

 

Świat był piękny i pusty a ja w porównaniu

Byłem prosty, gotowy na każde spotkanie

Świat był drzwiami słabości i ścianą odwagi

Wytrąciłaś mnie z równowagi

 

Lampa stała na stole, włosy rosły na głowie

Buty stały na szafie, młodzi pili na zdrowie

Jedni mieli pretensje, drudzy mieli uwagi

Wytrąciłaś mnie z równowagi

 

Jedno życie w pamięci, drugie życie na zdjęciach

Czasem kropla na głowę, byle nigdy nie cegła

Z jednej strony coś głaszcze, z drugiej strony coś wali

A Ty mnie wytrąciłaś z równowagi

Elektryczne gitary - Wytrąciłaś mnie z równowagi
Elektryczne Gitary - Wytrąciłaś (live '03)

Jakub Sienkiewicz, (ur. 24 listopada 1961 r. w Warszawie) – muzyk, autor tekstów, lider zespołu Elektryczne Gitary, działacz NZS w latach 80. Z wykształcenia lekarz neurolog, od 1995 roku posiadający stopień doktora nauk medycznych, pracujący w swoim zawodzie.
W 1977 roku, razem z przyjacielem Piotrem Łojkiem, sformował akustyczną grupę pod prześmiewczą nazwą SPIARDL (Stowarzyszenie Piosenkarzy i Artystów Robotniczych Działaczy Ludowych). Muzycy grali prawie wyłącznie w domu i nagrywali na magnetofon szpulowy. Z tego okresu (1978) pochodzi Dziki – najstarsza piosenka Elektrycznych Gitar, napisana przez Piotra Łojka, Tatusia (1979), Piosenka polityczna i Trzecia Macocha, najstarsze piosenki Kuby Sienkiewicza i Głowy Lenina (1982).
W latach osiemdziesiątych do Kuby Sienkiewicza i Piotra Łojka dołączył Mirosław Jędras, a zespół został przemianowany naZuch Kozioł. Zaprezentował się on na przeglądzie piosenek w klubie Medyk. W tym czasie Kuba Sienkiewicz występował również gościnnie jako gitarzysta solowy w zespoleNiepodległość Trójkątów Andrzeja Zeńczewskiego oraz w Orkiestrze Na Zdrowie Jacka Kleyffa. Ponadto występował on samodzielnie w tzw. drugim obiegu – w mieszkaniach oraz na strajkach studenckich. Z tamtych wykonań pozostały nawet nagrania.
W roku 1987 założył z Krzysztofem Bieniem, Piotrem Łojkiem i innymi zespół Miasto o stylistyce rockowej i ska, który wykonywał m.in. takie utwory jak Widmo, Człowiek z liściem. Zespół ten dał dwa koncerty i przetrwał do 1989 roku.
Od 1990 roku Jakub Sienkiewicz związany jest z Elektrycznymi Gitarami, z którymi nagrywa płyty i koncertuje. Jak sam przyznaje, do muzykowania na szerszą skalę skłoniły go problemy finansowe. Co ciekawe, myśl o założeniu tego zespołu zrodziła się u Rafała Kwaśniewskiego, około 1989, kiedy grał jeszcze w zespole Kult. Ten wraz z Piotrkiem Łojkiem przekonał Sienkiewicza do założenia kapeli. Pomysł zrealizowano rok później, zespół funkcjonuje do dziś, wyprodukował kilkadziesiąt przebojów, sprzedał ponad milion płyt.
Kuba Sienkiewicz występuje czasem pod własnym nazwiskiem, pod takim szyldem występował akustycznie wraz z Jackiem Wąsowskim,Zbigniewem Łapińskim i innymi; nagrał tak pięć płyt studyjnych. Czasem układa też muzykę i piosenki do polskich filmów i produkcji telewizyjnych.
Kuba Sienkiewicz zagrał główną rolę w debiucie reżyserskim Olafa Lubaszenki. Wystąpił w krótkim filmie na podstawie opowiadania Janusza Andermanna, gdzie grał samobójcę, który wchodzi na 30. piętro Pałacu Kultury i skacze.
W 1994 roku nakładem wydawnictwa RAK ukazała się krótka książka zatytułowana Jestem z drowy. Zawierała one teksty piosenek, które były opatrzone komentarzami autora, a również wywiady z nim na tematy muzyki, medycyny czy życia prywatnego (choć tego ostatniego było najmniej). Teksty piosenek ilustrowały również prace plastyka Jarka Koziary.
W 1998 roku, we współpracy z reżyserem Mirosławem Dembińskim powstał film A ty co?, w którym piosenki Elektrycznych Gitar zostały zilustrowane dokumentalnymi obrazami współczesnej Polski. W ten sposób powstał film, który w zamierzeniu reżysera miał skłaniać do refleksji o Polsce końca XX wieku. W filmie wykorzystano piosenki zespołu Elektryczne Gitary z różnych lat – Przewróciło się, Żądze,Koniec, A ty co, Dzieci wybiegły, Cyrk, Nie wiem co to sen, Basen i my. W kilku scenach wystąpił sam Kuba Sienkiewicz. Film otrzymał Nagrodę Specjalną Festiwalu Mediów w Łodzi Człowiek w zagrożeniu.
Współpracuje ze sceną kabaretowo-muzyczną, Śmietanką Łowicką i Sceną Kabaretową Marka Majewskiego. Wielokrotnie występował na festiwalu OPPA. Pisuje felietony – jego teksty ukazywały się w miesięcznikach Charaktery, Sukces, Muza, kwartalniku Primum homo. Od 2002 do 2006 był wiceprezesem Rady Programowej rozgłośni Radio dla Ciebie.
W 2007 roku ograniczył swoją solową działalność koncertową, pracuje jednak z Elektrycznymi Gitarami i tworzy nowe piosenki.
2 października 2010 zagrał z Elektrycznymi Gitarami na XXX-leciu Niezależnego Zrzeszenia Studentów, w którym działał w latach 80-tych.


Elektryczne Gitary – polski zespół rockowy, utworzony w 1989 roku przez Rafała Kwaśniewskiego, Piotra Łojka i Kubę Sienkiewicza. Głównym założeniem zespołu jest wykonywanie piosenki autorskiej w oprawie rockowej. Autorem większości repertuaru jest Kuba Sienkiewicz. Logo zespołu to "elektryczny kot", rysunek plastyka Jarka Koziary.
Zespół ten zdobył duży rozgłos i do 2009 roku sprzedał ponad 1,5 mln oryginalnych płyt.Zespół od początku słynął ze specyficznego poczucia humoru i przewrotnej autoironii. Sam Jakub Sienkiewicz nigdy nie ukrywał, że nie traktuje stylistyki rockowej zbyt poważnie. 
W czasie koncertu staram się uzyskać jak największą karykaturę tego, co robię. Frazy na gitarze wycinam tak, żeby one same z siebie się naśmiewały. Praktycznie wiele może się zdarzyć i to są bardziej happeningi niż klasyczne koncerty rockowe.

 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę