pokaż menu          

Bałkanica

Będzie zabawa
słowa: Asan
muzyka: Asan, Dziadek
Oficjalny teledysk zespołu PIERSI do utworu "BAŁKANICA", który zostanie zamieszczony na płycie pt. "PIERSI i PRZYJACIELE 2".
(d)

 

d

Bałkańska …

kobiety, …

g

Zasady …

d                                           d                                   (d )

nie …

   …

Muzyka, przyjaźń, radość, śmiech.
Życie łatwiejsze staje się.
Przynieście dla mnie wina dzban,
potem ruszamy razem w tan.

 

  …

                     C

Będzie …

                C

I …

               d

Będzie …

                   C                                   d    

Znów …

 


d d g g C C
 
PIERSI - Bałkanica (Official Video) [HD]
Wybory - piosenka, Piersi-Bałkanica "Będzie zabawa" (karaoke)

Piersi – polski zespół grający szeroko pojętą muzykę rockową. Powstał w 1984 roku w Niemodlinie z inicjatywy wokalisty Pawła Kukiza, gitarzysty Rafała Jezierskiego, basisty Zbigniewa Moździerskiego oraz perkusisty Andrzeja Olszewskiego. W 1997 roku po związaniu się z krajowym oddziałem koncernu EMI formacja przyjęła nazwę Kukiz i Piersi. Do 2013 roku funkcję lidera Piersi pełnił Paweł Kukiz wraz z którym w składzie formacja zarejestrowała dziewięć wydawnictw, a także wylansowała m.in. takie przeboje jak „Maryna”, „Zośka”, „Całuj mnie” i „O, Hela”. Ówczesną twórczość zespołu charakteryzowały prześmiewcze teksty, poruszające kwestie społeczne, kulturalne i polityczne w Polsce.
Po opuszczeniu w 2013 roku składu przez Kukiza szeregi formacji uzupełnił wokalista bułgarskiego pochodzenia – Adam „Asan” Asanow. Natomiast nazwa grupy została skrócona do – Piersi. W odnowionym składzie zespół zarejestrował wyróżniony dwukrotnie platynową płytą album pt. Piersi i przyjaciele 2. Pochodząca z płyty piosenka „Bałkanica”, utrzymana w stylistyce pop-rocka i folku, przysporzyła grupie nowych odbiorców. Kompozycja trafiła na liczne listy przebojów rozgłośni radiowych w Polsce.
Na tle nieporozumień pomiędzy członkami zespołu Piersi a Pawłem Kukizem stworzył nowy zespół pod nazwą Kukiz i Piersi. Debiutancki singel grupy Kukiz i Piersi pt. „Wakacyjna miłość” ukazał się w 2015 roku. Muzycy Piersi odcięli się od działalności tej formacji stwierdzając, że nie mają z nią nic wspólnego.
Zespół powstał w 1984 roku w Niemodlinie z inicjatywy wokalisty Pawła Kukiza, gitarzysty Rafała Jezierskiego, basisty Zbigniewa „Dziadka” Moździerskiego oraz perkusisty Andrzeja Olszewskiego, na kanwie formacji Hak. Przez szereg lat działalność formacji była ograniczona, jej lider – Paweł Kukiz, zaangażowany był wówczas w projekt Aya RL. Ostatecznie w 1990 roku po opuszczeniu przez Kukiza składu Aya RL działalność Piersi zyskała na intensywności. Grupa zadebiutowała w 1992 roku albumem pt. Piersi, który ukazał się nakładem wytwórni muzycznej Polskie Nagrania Muza. Na płycie znalazł się kontrowersyjny utwór „ZCHN zbliża się”, który przysporzył zespołowi popularnośc. Utwór ten powstał na bazie melodii z pieśni kościelnej – „Pan Jezus już się zbliża”, do której powstał nowy tekst. W 1993 roku nakładem wytwórni muzycznej Silverton ukazał się drugi album formacji zatytułowany My już są Amerykany[10].
W 1994 roku został wydany cover album Piersi zatytułowany 60/70 Piersi i przyjaciele. Na płycie znalazły się interpretacje utworów m.in. z repertuaru Grupy Skifflowej No To Co, Karin Stanek, Macieja Kossowskiego i Czerwonych Gitar. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. wokalista zespołu Proletaryat – Tomasz Olejnik, artystka solowa – Kasia Kowalska oraz liderka zespołu Closterkeller – Anja Orthodox. Również w 1994 roku do sprzedaży trafił jedyny album koncertowy grupy Live '93. Na wydawnictwie znalazł się zapis występu formacji podczas Festiwalu w Jarocinie. Tego samego roku muzycy zorganizowali w Niemodlinie koncert z okazji dziesięciolecia działalności. W jego ramach poza jubilatami wystąpiły ponadto m.in. zespoły Acid Drinkers i Closterkeller.
W 1995 roku ukazał się trzeci album formacji zatytułowany Powrót do raju. Na płycie zalazły się m.in. utrzymane w konwencji satyry na ówczesną sytuację polityczną piosenki „Powróćże komuno” i „Bolszewicy na mszy, czyli pieśni o cudownym nawróceniu”. Rok później odbyła się premiera filmu sensacyjnego „Girl Guide” w reżyserii Juliusza Machulskiego, w którym Paweł Kukiz zagrał jedną z główny ról. W obrazie wykorzystano ponadto piosenki z repertuaru Piersi m.in. takie jak „My już są Amerykany” i „Zośka”.
24 listopada 1997 roku nakładem wytwórni muzycznej Pomaton EMI ukazał się czwarty album grupy pt. Raj na ziemi, a także pierwszy sygnowany nazwą Kukiz i Piersi. Pochodzące z płyty piosenki „Całuj mnie” i „O, Hela” zyskały miano przebojów, plasując się, odpowiednio na 4. i 13. miejscu Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. Ponadto teledysk do utworu „O, Hela” uzyskał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Teledysk roku. Rok później do sprzedaży trafiła pierwsza kompilacja nagrań zespołu pt. ...przeboje. Piąty album grupy pt. Pieśni ojczyźniane został wydany 25 kwietnia 2000 roku. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. gitarzysta Maciej Gładysz, znany m.in. z występów w zespole Wilki oraz wokalistka Dominika Kurdziel, rozpoznawalna wówczas jako perkusistka w talk-show Wojciecha Jagielskiego „Wieczór z wampirem” (RTL7). W przeciwieństwie do poprzedniego wydawnictwa Kukiza i Piersi Pieśni ojczyźniane nie spotkały się z równie dużą popularnością.
 

Śpiewnik

Folder plików

 

Najnowsze piosenki

więcej
 
na górę